Guatemala Kekchi Washed
Paper Roasting Coffee & Chocolate
Guatemala Kekchi Washed
₺ 120.00
Guatemala Kekchi Washed
Gramaj
250 gr
1000 gr
Öğütme
Çekirdek
Türk Kahvesi
Espresso
Moka Pot
Aeropress
Delter Coffee Press
V60
Chemex
Kağıt Filtre
Metal Filtre
French Press
200₺ ve üzeri siparişlerinizde kargo ücretsiz!

Bölge: Coban

Alt Bölge: Kekchi

Çiftlik: Küçük Çiftlikler

Kooperatif: Fedecovera

Yükseklik: 1350 - 1500 m

Tür: Red Bourbon, Red Catuai, Red Caturra, Sarchimor

İşleme Metodu: Washed

Kavurma Profili: Uğur Asilsoy

Tadım Notası: Sarı Erik, Karamel, Tatlı Limon, Sütlü Çikolata

Tedarikçi: Belco

Hasat: 2021


Kekchi, Fedecovera kooperatifi (Federacion de Cooperativas de las Verapaces) tarafından üretilen Coban bölgesinden bir kahvedir. 1976 yılında küçük bir üretici grubunu bir araya getiren bu kooperatif, bugün 42 kooperatif ve 21 derneği bir araya getiriyor. Fedecovera toplamda 33.000 üretici aileyi temsil etmektedir.


Guatemala'da 22 Maya topluluğu vardır ve Fedecovera'nın üreticileri bunlardan ikisine aittir( Q'eqchi (dolayısıyla bu kahvenin adı) ve Poqomchi) Kooperatif, kahve üretimiyle doğdu ve zamanla kakule, kakao, çay, biber ve zerdeçal gibi diğer tarım ürünlerine çeşitlendi.


Bu 42 kooperatifin 24'ü kahve üretiyor, 3'ü organik ve birçoğu da sertifika aşamasındadır. Fedecovera, 1996 yılında fidanlıklar oluşturarak ağaçlandırma projeleri yürütmeye başlamış ve her yıl 4 milyondan fazla bitki ekmektedir.. Kahveler, deniz seviyesinden 1350 ila 1500 metre yükseklikte tropik ormanların (endemik ve ekili) gölgesinde yetişir. Yetiştirilen çeşitler caturra, catuai, bourbon, anacafé 14, sarchimor... Her kooperatifin kendine has bir fayda sağlamaktadır. Kahvelerin %98'i yıkanır, teraslarda veya Afrika yataklarında kurutulmadan önce 8-13 saat arasında fermente edilir. Kahve posası kahve ağaçlarının dibinde gübre olarak kullanılır.


Toplumsal tarafta, kooperatif her çiftçi üyesine, eğitim ve atölye çalışmaları yoluyla tarımsal uygulamalar konusunda teknik yardım, krediye erişim, kooperatife yatırım yapma imkanı, tıbbi yardım vb. gibi "temel" bilgiler sağlar.

Hafta içi saat 14:00'e kadar verilen siparişler aynı gün kargoya verilecektir. Yurtiçi kargo ile çalışmaktayız. Siparişiniz hazırlandıktan sonra kargo şirketi tarafından takip numaranızı içeren mail ulaşacaktır.