SPECIAL SERIES - Colombia La Cruz Nariño Caturra Anaerobik
Paper Roasting Coffee & Chocolate
SPECIAL SERIES - Colombia La Cruz Nariño Caturra Anaerobik
₺ 155.00
SPECIAL SERIES - Colombia La Cruz Nariño Caturra Anaerobik
Gramaj
250 gr
1000 gr
Öğütme
Çekirdek
Türk Kahvesi
Espresso
Moka Pot
Aeropress
Delter Coffee Press
V60
Chemex
Kağıt Filtre
Metal Filtre
French Press
200₺ ve üzeri siparişlerinizde kargo ücretsiz!

Bölge: Narino

Alt Bölge: Medina Espejo

Çiftlik Kapasitesi: 7 Hektar

Çiftlik: Finca La Cruz

Çiftçi: Libardo & Alba Lazo

Yıkama İstasyonu: Finca La Cruz

Tür: Caturra

İşleme Metodu: Anaerobik FW

Yükseklik: 1700 - 2000m

Hasat: 2021

Kavurucu: Uğur Asilsoy

Tadım Notası: Esmer Şeker, Yeşil Üzüm, Kestane Balı, Kakao, Lime, Ağız Sulandırıcı Asidite

Tedarikç: Sucafina Speciality


AEROPRESS REÇETESİ

Gramaj: 20 gr 1/12

Su Sıcaklığı: 85C

Comandante: 24 click


ÖN DEMLEME: 70 gr su ile 10 sn karıştırın.

SON DEMLEME: Toplamda 240 gr su ile tamamlayıp 2:05 sn bitecek şekilde demleyiniz.


REÇETE (HARIO V60 DRIPPER)

Su Sıcaklığı: 95°C

Öğütme Derecesi: (Comandante 23 click, 690 mikron)

Filtre Kağıdı: Cafec Traditional

Kahve / Su Gramajı: 15,5 gr/250gr Oran: 1/16


30 gr su ile ön demleme yapıp 22sn (blooming bitene) kadar bekleyin. 

2.etapta 40-42. sn’de bitecek şekilde 70gr suyu dökün.

1dk - 1,05dk arasında 3. etaba geçip 1,15 - 1,20 dk’da bitecek şekilde

75gr suyu dökün.

1,40 - 1,45dk arasında 4. etaba geçip 1,55 - 1,60 dk’da bitecek şekilde

75gr suyu dökün.

Demleme süreniz 2,20 - 2,30 dk arasında olmalıdır.

İçmeden önce 2 dk kadar bekleyiniz.Libardo ve Alba Lazo birçok yüksek puanlı ‘’Cup of Excellence’’ lotu üretti, bu nedenle bu yüksek skorlu Anaerobik FW lotunu da yapmaları şaşırtıcı değil. Fincanda, kuru meyveler, narenciye ile tatlı ve çikolata tadım notalarına sahiptir. Bu eşsiz deneyimi yaşamanız için bir çok kavurma profilinden sonra en iyisini sizler için seçtik


Libardo ve Alba Lazo, çocuklarına kahve yetiştiriciliği hakkında bildikleri her şeyi öğretme arzusuyla motive oluyorlar. Ürettikleri çok sayıda yüksek puanlı ‘’Cup of Excellence’’ (COE) lotları düşünüldüğünde, paylaşılacak oldukça fazla bilgi var. Alba, Finca La Cruz'da Libardo ile birlikte çalışmanın yanı sıra, babasından miras kalan kendi çiftliği Finca Las Minas'ta da kahve yetiştiriyor. Ve lotları COE'de 7 kez yüksek puan aldı.


Lazolar, kimyasal girdileri en aza indirmek ve çevreyi korumak için organik uygulamaları kullanmaya odaklanıyor. Libardo’nun inovasyon anaerobik süreci tatlı, lezzetli ve yüksek puanlı bir fincan oluşturuyor. Libardo ve eşi Alba, olgun kırmızı kirazları seçiyorlar. Kirazları kapalı kaplarda 60 ila 90 saat fermente ederler. Fermantasyonun ardından kahve yıkanır ve parşömen güneşte kurumaya bırakılır. Libardo ve Alba, eşit kuruma sağlamak için sık sık parşömen tırmıklar. Parşömenin kuruması yaklaşık 28-30 gün sürer.


Daha fazla üretici ve yıkama istasyonu nitelikli kahveye dahil olunca, benzersiz işleme yöntemleri, artış gösteren satıcılar arasında öne çıkmanın yeni bir yolu oldu. Bu yeni işleme yöntemlerinden biri anaerobik fermantasyondur. Anaerobik fermantasyon, sızdırmaz kaplarda gerçekleşir. Sızdırmazlık, fermantasyonu besleyen bakteriler kaptaki tüm oksijeni hızla tüketmesi anlamına gelir. Bu noktada, ortam anaerobik (oksijensiz) hale gelir. Bu yeni ortamda, tipik olarak oksijen soluyan bakteriler hayatta kalmakta daha zorlanırlar ve karbondioksit (oksijen soluyan bakterileri tipik yan ürünü) üzerinde gelişen bakteriler fermantasyona hakim olabilirler. Bakteriler son derece çeşitlidir ve kahvelerde çok çeşitli tatlar üretme potansiyeline sahiptir. Aerobik (oksijen soluyan) bakteriler, anaerobik olanlardan farklı tat sonuçları üretir, bu nedenle bakteriler için mevcut kaynakları değiştirerek çok farklı tatlar üretme potansiyeline sahiptir.


Narino bölgesi Kolombiya'nın en güneyinde yer almaktadır. Ekvador ve yüksek And zirveleri ile sınırı vardır. Ekvatora yakın olması kahvenin çok yüksek rakımlarda yetişmesini sağlar. Birçok çiftlik, deniz seviyesinden 2.000 metreyi aşan yüksekliklerde yer almaktadır. Kahve yetiştiriciliği geleneksel olarak bu kadar yüksek rakımlarda görülmezken, Nariño'da bol güneş ışığı, güvenilir ve sık yağış ve zengin topraklar sayesinde mümkündür. Ayrıca iklim, gecelerin kahve yetiştirmek için fazla soğumasını önlemeye yardımcı olur. Kanyonların dibinde biriken ısı, geceleri dağlara yükselir ve kahvenin böylesine yüksek bir irtifa ile gelen aşırı gece soğuğundan korur. Kolombiya'daki And dağlarının bir kolu olan Cordillera Occidental'da en az üç yanardağ vardır. Bu volkanlar, deniz seviyesinden 4.700 metre yüksekliğe kadar ulaşır. Volkanik aktivite bazen yaşama ve kahve çiftçiliğine zarar verebilirken, besinlerle dolu zengin volkanik toprak kahve bitkileri için mükemmel bir temel sağlar. Daha düşük sıcaklıklarla birlikte besinler, kahve meyvelerinin yavaşça oluşmasına ve şekerlerinin yoğunlaşmasına yardımcı olur. Sonuç, kompleks, tatlı ve asiditeli kahvelerdir.


Kolombiya, 19. yüzyılın başlarından beri yüksek gövde, parlak asiditesi ve zengin ağızda kalan tadı ile tanınan kahveleri üretip ihraç etmektedir. Kolombiya, kahvede kendi benzersiz lezzetlerini üreten çok çeşitli iklimlere ve coğrafi koşullara sahiptir. Bu aynı zamanda hasat zamanlarının oldukça değişebileceği anlamına gelir. Aslında, Kolombiya tüm farklı bölgeleri arasında neredeyse tüm yıl boyunca taze mahsul üretir. Özel sektöre artan odaklanma, tüccarların ve çiftçilerin iş yapma şeklini değiştiriyor. Çiftçilerin partilerindeki en kaliteli çekirdekleri ayrı ayrı pazarlamak için izole etmeleri giderek yaygınlaşmaktadır. Bu yüksek kaliteli lotlar genellikle belirli markalar veya hikayeler altında satılır. Kolombiya, çok çeşitli tat profillerinin yanı sıra son 10 yılda sertifika seçeneklerini hızla genişletti. Mevcut en yaygın sertifikalar Fairtrade, Rainforest Alliance, UTZ ve Organic'dir.

Hafta içi saat 14:00'e kadar verilen siparişler aynı gün kargoya verilecektir. Yurtiçi kargo ile çalışmaktayız. Siparişiniz hazırlandıktan sonra kargo şirketi tarafından takip numaranızı içeren mail ulaşacaktır.