SPECIAL SERIES - Burundi Nemba Kayanza Cima Anaerobik
SPECIAL SERIES - Burundi Nemba Kayanza Cima Anaerobik
Paper Roasting Coffee & Chocolate
SPECIAL SERIES - Burundi Nemba Kayanza Cima Anaerobik
₺ 130.00
SPECIAL SERIES - Burundi Nemba Kayanza Cima Anaerobik
Gramaj
250 gr
1000 gr
Öğütme
Çekirdek
Türk Kahvesi
Espresso
Moka Pot
Aeropress
Delter Coffee Press
V60
Chemex
Kağıt Filtre
Metal Filtre
French Press
200₺ ve üzeri siparişlerinizde kargo ücretsiz!

Bölge: Kayanza

Çiftlik Kapasitesi: Ortalama 150 ağaç

Çiftlik: Küçük çiftlikler

Çiftçi: Green Co’ya çalışan 3,113 çiftçi

Yıkama İstasyonu: Nemba

Tür: Red Bourbon

İşleme Metodu: Anaerobik Fermantason (Cima Mayası)

Yükseklik: Yıkama İstasyonu ,1,313m Çiftlikler 1,700 m

Hasat Mevsimi: Mart - Temmuz

Hasat: 2021

Kavurucu: Uğur Asilsoy

Tedarikçi: Sucafina Speciality

Tadım Notası: Tatlı Portakal, Şeftali, Bitter Çikolata, Sümbül, Yasemin, Parlak AsiditeREÇETE (HARIO V60 DRIPPER)

Su Sıcaklığı: 94°C

Öğütme Derecesi: (Comandante 23 click, 690 mikron)

Filtre Kağıdı: Cafec Traditional

Kahve / Su Gramajı: 16 gr/250gr Oran: 1/15


40 gr su ile ön demleme yapıp 30sn (blooming bitene) kadar bekleyin. 

2.etapta 35-40. sn’de bitecek şekilde 85 gr suyu dökün.

0,55 - 1dk arasında 3. etaba geçip 1,15 - 1,20 dk’da bitecek şekilde

125gr suyu dökün.

Demleme süreniz 2,10 - 2,15 dk arasında olmalıdır.

İçmeden önce 2 dk kadar bekleyiniz.


Fransız LALCAFÉ CIMA ™ mayası ile kapalı ortamda 12 saat mayalanmaya bırakılan kahvelerden çok kompleks, parlak asiditeli çiçeksi tatlar ortaya çıkmaktadır. Bu özel işleme metoduyla işlenen kahveleri bir çok kavurma profilinden sonra gururla size sunmaktayız.


Burundi, Kayanza civarında yaşayan 3.113 küçük çiftlik, kahve meyvesini Nemba Yıkama İstasyonuna teslim ediyor. Bu kahve ülke içindeki Greenco'dan ithal ediliyor. Greenco, Burundi'de 13 yıkama istasyonu çalıştırmanın ve mükemmel kahve işlemenin yanı sıra, kahve üretim alanlarında çiftçilerin geçim kaynaklarını ve genel eşitliği artırmak için topluluklarla birlikte çalışıyor.


Nemba istasyonu kuzeydeki Kayanza eyaletinde yer almaktadır. Her yıkama istasyonu bir tarım uzmanı tarafından yönetilir. Bu ziraat mühendisi, iyi tarım uygulamalarının ve çiftçi eğitiminin uygulanmasını denetler. Gerekli tarım araçlarına erişebilmelerini sağlamak için üreticilerle işbirliği yaparlar.

Ziraat mühendisi ayrıca, çiftçilerin tarım arazilerinin belirli yetiştirme koşullarına en uygun uygulamaları belirlemelerine ve uygulamalarına yardımcı olur.


Nemba, tüm üretim ve işleme zinciri boyunca izlenebilirliği sağlamak için bir izleme sistemi kullanır. 3.000'den fazla üreticinin tamamı, ortalama 150 kahve ağacına sahip küçük çiftlik sahipleridir. Nemba'ya kahve teslim eden çiftlikler, Kibila ormanının yakınında, deniz seviyesinden yaklaşık 1.700+ metre yükseklikte yer almaktadır. Yıkama istasyonu iki yüzden fazla kurutma masasına sahiptir ve yılda 750 metrik tona kadar kahve kirazını işleyebilir.

Nemba ayrıca bir dizi çiftçi sosyal yardım projesine katılıyor ve destek projeleri arasında bir keçi ve domuz projesi, Çiftçi Merkezi, kooperatiflerin güçlendirilmesi ve gübre ve kahve ağaçlarının dağıtılması yer alıyor.


Burundi'deki birçok ağaç Red Bourbon'dur. Giderek küçülen kahve ekim alanları nedeniyle, yaşlanan ağaç Burundi'de çok büyük bir sorundur. Pek çok çiftçinin 50 yaşın üzerinde ağaçları vardır, ancak küçük arazilerde yeni dikimlerin başlamasından 3-4 yıl sonra verimli olması bu sorunu haklı çıkarmaktadır. Çiftçileri ekimlerini yenilemeye teşvik etmek için Bugestal, Institut des Sciences Agronomiques du Burundi'den (ISABU) tohum satın alır, fidanlıklar kurar ve fideleri çiftçilere maliyetle veya daha düşük bir fiyata satar. Yıkama istasyonunda çiftçiler, komposto haline gelmiş kahve hamurundan elde edilen organik gübre de alabiliyorlar.

Burundi'de kahve her yerde yetişmesine rağmen, her küçük çiftlik sahibi nispeten küçük bir hasat yapar. Ortalama bir küçük çiftlik sahibinin normalde arka bahçelerinde olmak üzere yaklaşık 250 ağacı vardır. Her ağaç ortalama 1,5 kilo meyve verir, bu nedenle ortalama bir üretici yılda yaklaşık 200-300 kilo kahve satar.


Greenco için 2019'daki ortalama kahve satın alma fiyatı ortalamanın önemli ölçüde üzerindeydi. Yıkama istasyonları ilk ödemeyi çiftçilere 15-30 Haziran tarihleri ​​arasında yapmaktadır. İkinci ödeme yazın sonunda gelir. Kahve bir yarışmayı kazanır veya çok yüksek fiyatlardan satılırsa, Greenco hasat sezonundan yaklaşık bir yıl sonra başka bir ödeme yapar.

Hasat mevsimi boyunca, tüm kahveler özenle seçilerek toplanır. Çoğu ailenin sadece 200 ila 250 ağacı vardır ve hasat neredeyse tamamen aile tarafından yapılır. Greenco, küçük çiftçiler için küçük mesafelerin bile zaman alıcı ve pahalı olabileceğini ayrıca hasattan hemen sonra meyveyi almanın kalite için çok önemli olduğunu biliyorlar. Bu nedenle, küçük çiftçiler meyvelerini doğrudan bir yıkama istasyonuna veya yetiştirme alanlarında bulunan 10-15 toplama alanından birine getiriyorlar. Çiftçilere, meyvelerini nereye getirirlerse getirsinler, kaliteli meyveleri için aynı ücret ödenir. Bu şekilde, çiftçiler konumlarından dolayı dezavantajlı değildir ve Greenco, yıkama istasyonlarına ulaşım maliyetini üstlenir.

Ayıklandıktan sonra meyve, teslimattan 6 saat sonra küspe haline getirilir. Küspe haline getirme sırasında meyve, ilave bir ayırma diski ile donatılmış bir Mackinon 3 diskli küspe makinesi üzerinde yoğunluğa göre yüksek ve düşük derece olarak ayrılır.


Kahve hamur haline getirildikten sonra hava geçirmez, Epoksi kaplı beton fermantasyon tanklarına yerleştirilir. Tanklara Fransız Lalcafe firmasından satın alınan cima mayası ilave edilir. Daha sonra tanklar kapatılır ve bu ortamda yaklaşık 12 saat mayalanmaya bırakılır. LALCAFÉ CIMA ™ mayası (Saccharomyces cerevisiae), dört yıllık bir araştırma ve deneme döneminden sonra kahve üretimi için özel olarak geliştirilmiştir. Çeşitli bölge ve ortamlarda yapılan denemeler, Cima'nın ıslak işlemin verimliliğini daha iyi kontrol etmek ve bardak kalitesini yükseltmek için çok uygun olduğunu gösterdi. Maya, istenmeyen kusurlara neden olabilecek mikro organizmaların bozulma riskine karşı fermantasyon sürecini kontrol edebilir. Ayrıca, kendine özgü metabolizması ve soğuk sıcaklıklarda bile yüksek implantasyon kapasitesi (kahve haznesi içinde minimum 15 ° C), çekirdeklerinin çeşitli orijinal aromalarına saygı duyarken, kahve çekirdeklerinin taze ve meyvemsi özelliklerinin ifade edilmesini sağlar. Maya ile işlenmiş kahveler için daha uzun fermantasyon süresi (yıkanmış, tipik olarak yaklaşık 12 saat fermente edilir) ayrıca daha kompleks tatları ortaya çıkarır. Ekstra süre, fasulyenin aromaları artırabilecek metabolitleri emmesini sağlar. Komplekslik, asidite, parlaklık, çiçek ve gövdeli notalar ve daha fazlası, uzatılmış fermantasyon süresiyle desteklenir. Fermantasyon tamamlandıktan sonra kahve yıkama ve tasnif kanallarından geçirilir. Toplamda, kanal yoğunluğa göre çekirdekleri yedi sınıfa ayırır. Yıkandıktan sonra bu parşömen tahta tepsilere veya naylon poşetlere dökülür ve her biri ayrı kalite grubunda olmak üzere kurutma masalarına taşınır. Her tepsi ve naylon parşömen poşet, izlenebilirlik etiketini tüm bilgilerle birlikte saklar.


Çekirdekler daha sonra 2-3 hafta boyunca yavaşça kuruyacakları kurutma masalarına taşınır ve bu sırada parşömen tekrar tekrar sıralanır ve eşit kurumasını sağlamak için gözden geçirilir.


Parşömen, gün doğumundan gün batımına kadar kurumaya bırakılır ve akşamları veya yağmur yağdığında üzeri çarşafla örtülür. Hava koşulları iyiyse parşömenin kuruması ortalama 10 ila 14 gün sürer. Nem seviyesi dikkatlice izlenir ve görsel kusurları olan herhangi bir parşömen çıkarılır.

Kuruduktan sonra parşömen kahvesi poşetlenir ve depoya götürülür. Greenco’nun uzman bakıcılardan oluşan ekibi laboratuvardaki her partiyi (istasyon, gün ve kaliteye göre ayrılmış) değerlendirir. İstasyonun izlenebilirliği, gün ve kalite tüm süreç boyunca korunur.

Hafta içi saat 14:00'e kadar verilen siparişler aynı gün kargoya verilecektir. Yurtiçi kargo ile çalışmaktayız. Siparişiniz hazırlandıktan sonra kargo şirketi tarafından takip numaranızı içeren mail ulaşacaktır.